2018-19 Co-op Class Schedules

Please understand these schedules are a work in progress.  Days, times, rooms and location are all still to be determined.

Click here for Tuesday Class Schedule 
Click here for Thursday Class Schedule
Click here for online classes

Class Listing by Grades

English and Foreign Language
K  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Adult
Play to Learn Pre-K with Ann Marie Vasquez     Lanugage Arts – Litature Based with Margaret Hatcher        
PreK/K Letter Friends with Debra Gipson           Spanish 1 Middle School with Elisa Madrid      
                American Sign Language 1 with Charlotte Friske  
                Intro to High School Writing with Micah Walker  
                 
                   
                    Exploring Literature through Genres with Micah Walker  
                  Speech / Public Speaking with Elda Crenwelge  
                   
                Speak Spanish Fun with Ernestina Maldonado  
Math
K 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Adult
    Math Skills 2nd-3rd Grade with Nora Gorhum  Math Skills 4th-5th Grade with Nora Gorhum                
      Upper Elementary Math with LuBeth Anderson    Middle School Math with LuBeth Anderson Consumer Math / Personal Finance with Elda Crenwelge      
                Pre-Algebra with LuBeth Anderson      
                  Algebra I with LuBeth Anderson  
                  Algebra I with Brian Warren  
                  Algebra II with Brian Warren  
                  Geometry with Brian Warren  
                    Pre-Calculus with Brian Warren  
                      Calculus with Brian Warren  
Science
K 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Adult
Hands-On-Science with LaDonna Ferguson Hands-On-Science with LaDonna Ferguson General Science with LaDonna Ferguson Forensic Science with LaDonna Ferguson  
                  Biology 1 w/Lab with Carol Schroeder  
          Marine Science-Swimming Creatures with Nora Gorhum    
            Physical Science with Nora Gorhum     
           Veterinary Science with Nora Gorhum             
Social Studies/Worldviews
K 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Adult
          Everything You Need to Know About Economics with Micah Walker  
          Texas History with Nora Gorhum World History with Nora Gorham  
      Elementary History with Nora Gorhum    Middle School American History with Nora Gorhum        
                  US History and Government with Nora Gorham  
                Starting Points with Stacie Moellendorf Worldviews Year I with Stacie Moellendorf Worldviews Year II with Stacie Moellendorf  Worldviews Year III with Stacie Moellendorf  Worldviews Year IV with Stacie Moellendorf  
Electives
K 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Adult
  Tae Kwon Do with Ginger Torvik
     
        Mixed Media/Art Journaling/Pastels with Debra Gipson
           

Acrylic Painting with Debra Gipson

 
              Music Appreciation for Teens with Micah Walker  
                        Health High School with Mrs. Madrid        
   Fun with Physical Education with Edie Miller  PE Multisport with Edie Miller  
Technology
K 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Adult
     

Beginning Programming

Game Design 
with 
 Tammy Roddy

Computer Applications with Becky Hudson    
      Keyboarding with Becky Hudson  
            Computer Science Discoveries with Tammy Roddy      
          Technology with Google Apps with Tammy Roddy        
             
Online Classes     
Keyboarding with Hudson Computer Applications with Hudson Intro to High School Writing with Walker Music Appreciation for Teens with Walker Everything You Need to Know About Economics with Walker Exploring Literature through Genres with Walker

Please understand these schedules are a work in progress.  Days, times, rooms and location are all still to be determined.

Monday Room 4 1pm-4pm Worldviews
Year I

9
Moellendorf

LUNCH DEVOTION​

Tuesday Room 1 Room 2 Gym Room 3 Room 4 Room 5 Room 6 Room 7 Room 8 Room 9
9AM Computer Science Principles AP
9-12  
Moore 
    Spanish 1 Middle School  
6-10
Madrid
Worldviews
Year II

10
Moellendorf
US History and Government
9-12
Gorhum
       
9:30       Consumer Math/ Personal Finance
9-12
Crenwelge 
Drama
4-10
Skaggs  
 
10AM Algebra I
9-12  
Anderson
  Spanish I High School
9-12
Madrid

Math Skills
4-5
Gorhum

  Phonics/Reading
1-3
McDaniel
10:30   Algebra I
9-12
Warren
11AM Robotics
3-9
Roddy
Pre-Algebra
8-10 
Anderson
  Health High School
9-12 
Madrid 
 Marine Science – Swimming Creatures
4-8
Gorhum
Speech / Public Speaking
9-12 
Crenwelge 
Letter Friends 
PreK/K
 
Gipson
Early Math Concepts
1-3
McDaniel
11:30  
12PM LUNCH DEVOTION LUNCH DEVOTION LUNCH DEVOTION LUNCH DEVOTION LUNCH DEVOTION LUNCH DEVOTION LUNCH DEVOTION LUNCH DEVOTION LUNCH DEVOTION    LUNCH DEVOTION 
12:30
1PM

Game Design
3-6  
Roddy

Middle School Math
6-8
Anderson
Tae Kwon Do
1-Adult
Torvik
Conversation Level 2 Spanish
9-12
Madrid
Cake Decorating
7-Adult
Caddell   

Texas History
5-8
Gorhum

Algebra II
9-12
Warren
Biology 1 with Lab
9-12
Schroeder   
Acrylic Painting
6-12    
Gipson
 
1:30  
2PM Computer Science Discoveries
6-10
Roddy
Upper Elementary Math
3-5
Anderson
    Physical Science
6-9
Gorhum
 
2:30       Calculus
11-12
Warren
Honors Chemistry with Lab
10-12
Schroeder
Mixed Media/Art Journaling and Pastels 4-12     
Gipson
 
3PM Speak Spanish Fun
8-12  
Maldonado
         
3:30 Engineering and Electronics 3-9
Roddy
         
4PM              

Please understand these schedules are a work in progress.  Days, times, rooms and location are all still to be determined.

Wednesday Room 4 1pm-4pm Worldviews
Year III

11
Moellendorf
Thursday Room 1 Room 2 Gym Room 3 Room 4 Room 5 Room 6 Room 7 Room 8 Room 9 Room 10
9AM MS Tech with Google Apps
5-9
Roddy
Public Speaking
9-12  
Miller
   Pottery
K-12
Touch
Worldviews Year IV
12
Moellendorf
Middle School American History
6-9
Gorhum
Geometry
9-12
Warren
  Hands-On-Science
K5-2
Ferguson
Language Arts – Literature based
7-9
Hatcher
 
 9:30     Read Around the World
1-3
Caddell  
10AM Beginning Programming 
3-6  
Roddy
Play To Learn Pre-K   Math and Language Arts
Vasquez
Fun with Physical Education
1-5
Miller
 Art Studio
K-12/5-12
Touch

 

Math Skills
4-5
Gorhum

 

 Hands-On-Science
3-6
Ferguson

Elementary Literature
3-6
Hatcher
 10:30 Algebra I
9-12
Warren
Basic High School Chemistry with Lab
10-12
Schroeder
Upper Middle – High School Spanish
8-12
Stutevoss
11AM Robotics
3-9 
Roddy
 

PE Multisport
6-12
Miller

Art Studio
5-12
Touch 
 
Math Skills 2-3
Gorhum
General Science
7-8
Ferguson
Report Writing
3-6
Hatcher
11:30 
12PM LUNCH DEVOTION LUNCH DEVOTION LUNCH DEVOTION LUNCH DEVOTION LUNCH DEVOTION LUNCH DEVOTION LUNCH DEVOTION LUNCH DEVOTION LUNCH DEVOTION LUNCH DEVOTION   LUNCH DEVOTION
 12:30
1PM Computer Science A AP
9-12    Moore   
American Literature
9-12
Miller 
  
Tae Kwon Do
1-Adult
Torvik
Intro to Drawing
3+
Soto
Starting Points
8
Moellendorf
World History
9-12
Gorhum

Algebra II 10-12
Warren    

Basic High School Physics with Lab
11-12
Schroeder
Forensic Science
9-12
Ferguson
Reading
1-2
Schmidt 
 
High School Spanish 2
9-12   
Stutevoss
 1:30
2PM Tae Kwon Do
1-Adult
Torvik
Intro to Watercolor
3-12
Soto

 

Elementary History
3-5
Gorhum

 

 
 2:30 American Sign Language I
8-12
Friske
 

Pre-Calculus 
9-12
Warren 

  

Human Anatomy & Physiology with Lab
11-12
Schroeder
    Honors Spanish 1
8-12
Stutevoss
3PM   Tae Kwon Do
1-Adult
Torvik
Drawing the Body
3+
Soto

Veterinary Science
5-8
Gorhum

   
 3:30      
4PM