2019-20 Visual Class Schedule

Explore Classes Classes by Day All Details Classes by Day Room Time PDF of ClassesBuy Patriot PassRenew Patriot PassApply for Coop Class Registration

This list is FINAL. Teachers, if you do not see your class on this list, please contact Mrs. Whiten immediately.

 

Monday 103 209   Online Classes       Legend          
1:00 PM Piano Kolczak Worldviews
Year I
9
Moellendorf
  Computer Science A AP 9-12 Moore   Bible     Science        
1:30 PM Piano Kolczak   Beginning Keyboarding Perez   Electives     Social Studies        
2:00 PM Piano Kolczak   Online Jr. High Literature Moffett   English     Technology        
2:30 PM     Online High Sch. Writing Research Paper Moffett   Language     Multi Course        
3:00 PM             Math              
3:30 PM                            
                               
Tuesday GYM Kitchen Rm 105 Rm 107 Rm 108 Rm 201 Rm 202 Rm 204 Rm 205 Rm 206 Rm 207 Rm 208 Rm 209 Rm 210 Cottage
9:00 AM       US History
9-12
Gorhum
Biology 1
with Lab
9
Schroeder
Group Guitar 1-Adult Holst   Math
3-5 Anderson
Drama
4-10
Skaggs
Warren  ‘s Students Tutoring   Easy Grammar 6-8 Stewart Worldviews
Year II Morning
10
Moellendorf
Spanish 1
6-10
Madrid
 
9:30 AM            
10:00 AM   Healthy Cooking
7-12 Charles
  STEM
2-3
Gorhum
    Math
6-8
Anderson
  Intermediate Math Skills 4-6 Stewart Spanish I
9-12
Madrid
 
10:30 AM   Personal Finance 9-12 Crenwelge Basic Physics with Lab
12
Schroeder
Honors Physics with Lab
11-12 Force
    Algebra I
9-12
Warren
 
11:00 AM   Intro to Chemistry
4-6 Gorhum
  Pre-Algebra
7-9
Anderson
Bible Curriculum 1-5 Skaggs Reading Around the World K-3 Little   Conversation Spanish 2
9-12 Madrid
11:30 AM          
12:00 PM Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch
12:30 PM Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions
1:00 PM Tae Kwon Do
1-Adult
Torvik
    Phys. Science (Lab only) 6-9
Gorhum
Apologetics: Creation vs Evolution 9-12 Schroeder   Dev. Reading (eye) Exercises (A) V. Billings Algebra I
9-12
Anderson
  Algebra II
9-12
Warren
Language Arts 9-12 Lester Needlecraft 5-12 Kunkel Worldviews
Year II Afternoon
10
Moellendorf
   
1:30 PM            
2:00 PM       Geography
8-12 Gorhum
  Health and Your Body 9-12 Billingsley German 6-12 Billingsley Meets T+Th Geometry
9-12
Anderson
Hands on Creations Pre-K-3 Woods Beginning Sewing 4-12 Kunkel    
2:30 PM       Basic Chemistry with Lab
10-11
Schroeder
Calculus
11-12
Warren
Language Arts 6-8 Lester  
3:00 PM       Zoology 1 – Birds & Insects
1-4 Gorhum
French 6-12 Billingsley Meets T+Th Algebra II
9-12
Anderson
  Intermediate Sewing 6-12 Kunkel.  
3:30 PM              
4:00 PM                        
Tuesday GYM Kitchen Rm 105 Rm 107 Rm 108 Rm 201 Rm 202 Rm 204 Rm 205 Rm 206 Rm 207 Rm 208 Rm 209 Rm 210 Cottage
                               
      Worldviews
Year III
11
Moellendorf
                     
Wednesday Rm 209 1-4pm                      
                               
Thursday GYM Kitchen Rm 105 Rm 107 Rm 108 Rm 201 Rm 202 Rm 204 Rm 205 Rm 206 Rm 207 Rm 208 Rm 209 Cottage  
8:00 AM     Student Council7-16 Little                        
8:30 AM                          
9:00 AM       Ancient World History
6-8 Gorhum
Intro to Logic 9-12 Schroeder Hands-On- Science
K5-2 Daniel
  Elem. Literature
3-6
Hatcher
Public Speaking
9-12
Miller
Geometry
9-12
Warren
Programing Beg.w/Scratch 3-6 Pruett Spanish 3
9-12
Stutevoss
Worldviews Year IV
12
Moellendorf
Pottery
K-12
Touch
 
9:30 AM          
10:00 AM Fun with Physical Education
1-5
Miller
Healthy Cooking
7-12 Charles
  STEM 4-6
Gorhum
  Hands-On- Science
3-6 Daniel
MathCounts 6-8 Force Lang Arts
Lit. Based
7-9 Hatcher
  Game Design 3-6 Pruett Art Studio
K-12/5-12
Touch
 
10:30 AM ASL I 9-12 Macmanus Basic Chemistry with Lab
10
Schroeder
  Algebra I
9-12
Warren
   
11:00 AM PE Multisport
6-12
Miller
Govt and Economics
9-12 Gorhum
Lego Vocabulary K-8 Daniel Math Skills 4-5 Force Report
Writing
3-6 Hatcher
Beginning Drama
2-6 Skaggs
MS Tech w/Google Apps 5-9 Pruett   Art Studio
5-12
Touch
 
11:30 AM        
12:00 PM Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch  
12:30 PM Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions Devotions  
1:00 PM Tae Kwon Do
1-Adult
Torvik
  ASL III 9-12 Macmanus General Science
6-8 Gorhum
Human Anatomy & Physiology w/Lab
11-12 Schroeder
Sing, Spell, Read & Write
1-3 Warner
Forensic Science
9-12
Force
Bible Curriculum 1-5 Skaggs Crafting with a Purpose 5-8 Miller Algebra II
10-12
Warren
Yearbook 9-12 Shipp/Daniel Spanish 2
9-12
Stutevoss
Starting Points
8
Moellendorf
Intro to Drawing
3+ Soto
 
1:30 PM    
2:00 PM Tae Kwon Do
1-Adult
Torvik
Fun with Cupcakes and Cookies 6-12 Caddell Astronomy
3-5
Gorhum
Elem. German 6-12 V. Billingsley Meets T+Th Health 6-8 C Billingsley   Design and Layout in Word 6-8 Pruett Intro to Watercolor
3-12 Soto
 
2:30 PM Honors Chemistry   Math Concepts 1-3 Warner Crafting with a Purpose 9-12 Miller Pre-Calculus
9-12
Warren
Spanish 1
9-12
Stutevoss
 
3:00 PM   w/Lab 10 Schroeder World History
9-12
Gorhum
  Elementary French 6-12 V. Billingsley Meets T+Th Health K-5 C Billingsley   Drawing the Body
3+ Soto
 
3:30 PM                
4:00 PM                            
Thursday GYM Kitchen Rm 105 Rm 107 Rm 108 Rm 201 Rm 202 Rm 204 Rm 205 Rm 206 Rm 207 Rm 208 Rm 209 Cottage